Katalizatorių supirkimas – kam nauda, o kam žala?

Pardavėte seną automobilio katalizatorių, o gal taip pasielgė Jūsų kaimynas? Ar žinote kodėl šie katalizatoriai yra supirkinėjami ir parduodami ir kodėl automobilis važiuoja ir be jų. Kam montuoti į automobilį brangią dalį jei jis važiuoja ir be jos? Taip daroma dėl aplinkos saugojimo. Katalizatorius montuojamas į išmetimo sistemos bakelį ir pro jo smulkius plyšelius eidamos išmetamosios dujos dalyvauja cheminėse reakcijose ir susiskaido iki daug paprastesnių cheminių junginių ir taip sukelia daug mažiau žalos aplinkai.

Kodėl vyksta katalizatoriu supirkimas?
Jis vyksta lygiai taip kaip ir kitų antrinių žaliavų (stiklo, įvairios taros, metalo laužo supirkimas). Katalizatoriu supirkimas vykdomas daug didesnėmis kainomis nei kitos žaliavos nes jų sudėtyje yra brangiųjų metalų – Rodžio, Aukso, Platinos. Ar katalizatorių supirkimas legalus verslas? Tikrai taip.

Ar katalizatorių pardavimas yra legalus – tikrai taip. Tai kurioje vietoje iškyla problema? Problemos prasideda kai automobilis su pašalintu katalizatoriumi toliau naudojamas ir teršiama gamta. Katalizatorius išpjauti ir parduoti perdirbimui reikia iš senų, nebenaudojamų automobilių. Išpjovę ir į supirktuvę nunešę katalizatorių paskui galite turėti nemažai problemų. Jei automobilis registruotas Lietuvoje nuo 2013 metų kovo mėnesio tai automobilis nebeatitiks nustatytų techninės apžiūros reikalavimų. Kaip sakoma gatvėje “nepraeisite technikinės”. Padidėjęs automobilio dūmingumas gali patuštinti ir Jūsų kišenę jei būsite sustabdyti policijos pareigūnų su gamtosaugininkais kurie pamatuos ar Jūsų automobilio išmetamosios dujos “telpa į visas normas”.

Jei rizika tokia didelė kodėl katalizatoriu supirkimas toks paplitęs reiškinys? Dėl pinigų. Už parduotą katalizatorių galite gauti nuo kelių šimto iki tūkstančio litų. Išskirtiniais atvejais ši suma gali siekti ir pusantro tūkstančio litų. Retas vairuotojas ryžtasi taip išoperuoti savo transporto priemonę. Tačiau dažnai taip nutinka su pardavimui ruošiamais automobiliais. Jei automobilį vis tiek planuojate parduoti tai galite apgauti pirkėją ir pasiimti sau kelias papildomas šimtines. Deja tokia logika vadovaujasi lietuviai pardavinėdami automobilius. Juk niekas nepatikrins ar yra katalizatorius – virinimo siūlės būna purvinos,o  į bakelį įdėtas rezonatorius automobilio garso pakeitimui. Automobilio savininkas gal ir atskirtų kas nutiko. Bet kai perkamas naujas automobilis sunku įvertinti ar pasikeitė jo skleidžiamas garsas ar trauka. Belieka automobilį vežti į autoservisą ir ten patikrinti ar katalizatorius jame yra. Tačiau taip tikrai daro retas. Jei peržiūrite 10 automobilių prieš išsirinkdami tai kiekvieno nuvarymas į servisą kainuos bent 100 litų, o bendroje sumoje tai jau sudarys nemenką 1000 litų sumą ir sugaišite begales laiko.