Buhalterinė apskaita Lietuvoje

Lietuvoje buhalterinė apskaita yra reglamentuojama įstatymais. Pagrindinis įstatymas – Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymas, kuris  nustato apskaitos organizavimą, apskaitos registrus ir dokumentus bei jų saugojimą, atsakomybę už apskaitos organizavimą ir apskaitos dokumentų išsaugojimą bei klaidų taisymą. Lietuvoje yra apie 67 įmonės, siūlančios pigios apskaitos paslaugas. Pagrindinės paslaugos, kurias atlieka šios įmonės yra: juridinių bei fizinių asmenų buhalterinės apskaitos tvarkymas, finansinės atskaitomybės sudarymas, sudaroma apskaitos politika ir parengiami tikslūs planai, atstovavimas valstybinėje mokesčių inspekcijoje, atstovavimas socialinio draudimo fonde, atstovavimas Lietuvos Respublikos statistikos departamente, atstovavimas VĮ „Registrų centras“ ir daugelis kitų buhalterinių ir juridinių paslaugų. Pigios apskaitos skelbimuose nurodoma, jog įmonės yra patikimos ir vertėtų jomis pasitikėti.

Jos siūlo pigią apskaitą ir garantuoja informacijos apie įmonės dokumentus saugumą. Skelbimuose teigiama, jog klientas sutaupys savo pinigus ir laiką, pasirinkęs reklamuojamus pigios apskaitos paslaugų tiekėjus, ir galės visą savo laiką skirti verslo plėtros galimybių paieškai. Renkantis šį pigios apskaitos pardavėją, nereikės samdyti buhalterio, todėl tokiu būdu bus taupomi įmonės pinigai. Reklamuojamos pigią apskaitą teikiančios įmonės pasirinkimas yra grindžiamas šiomis idėjomis: Pirmoji idėja – vadovas pageidauja savo įmonės buhalterinės apskaitos dokumentus patikėti didelį žinių bagažą turinčiam savo srities specialistui. Antroji – vadovas planuoja turėti įmonės plėtros viziją yra atsiranda profesionalaus buhalterio poreikis. Šiuo atveju buhalteris rūpintųsi buhalteriniais klausimais, analizuotų bei interpretuotų ataskaitas ir remdamasis rezultatais bei savo turimomis žiniomis teiktų pagrįstus finansinius patarimus. Straipsnyje pateikiama informacija yra pataisyta – tačiau realiame skelbime gausu gramatinių klaidų.

Trečioji – vadovas ieško fizinio ar juridinio asmens, kuris teiktų visus pirminius ir antrinius apskaitos dokumentus, atliktų įmonės auditą ir kontroliuotų finansus. Ketvirtoji idėja – vadovas ieško atstovo Valstybinėje Mokesčių Inspekcijoje. Atstovas – pigios apskaitos paslaugas teikianti įmonė pildytų mokesčių deklaracijas užtikrinant Lietuvos Respublikos įstatymų laikymąsi. Penktoji – vadovas pageidauja buhalterio įsigilinimo į įmonės veiklą ir nuolankaus bendravimo, grįsto pasitikėjimu ir konfidencialumu. Šeštoji – vadovas ieško galimybių išspręsti dokumentų tvarkymo problemas ir sutvarkyti apleistą įmonės buhalterinę apskaitą. Septintoji idėja, kuria remiantis yra grindžiamas teisingas pigios apskaitos paslaugas siūlančios firmos pasirinkimas yra vadovo noras dirbti su sau lygiais – specialistais ir savo srities profesionalais. Analizuojant pigios apskaitos paslaugų skelbimus, susidaro įspūdis, kad yra nemažai įmonių, kurios netgi talpindamos skelbimus į darbą žiūri neatsakingai. Kaip tokiai įmonei galima patikėti apskaitą?